Żyjemy w czasach o stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię. Jej produkcja opiera się przede wszystkim na spalaniu paliw kopalnych, których zasoby są ściśle określone i praktycznie nieodnawialne. Człowiek, aby sprostać wyzwaniu jakim jest zapewnienie odpowiedniej ilości energii wszystkim dziedzinom gospodarki oraz swoim potrzebom został zmuszony do poszukiwania alternatywnych źródeł energii.

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego jest jednym z najczystszych i zarazem jednym z najszerzej dostępnych zasobów energetycznych jaki mamy do dyspozycji. Jej potencjał jest tak ogromny, że odpowiednio wykorzystana energia słoneczna docierająca do Ziemi w ciągu jednej minuty, jest w stanie pokryć całkowite roczne zapotrzebowanie na energię całej planety. Szacuje się, że wszystkie istniejące na kuli ziemskiej złoża węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej łącznie zawierają się dawce energii jaka dociera do Ziemi ze Słońca w ciągu 56 dni.

 

Pomimo usilnych starań i dynamicznego rozwoju technologicznego ludzkość nie jest w stanie zagospodarować obecnie więcej niż 0,03% energii docierającej do nas ze Słońca. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularnymi sposobami uzyskiwania energii z promieniowania słonecznego są konwersja fotowoltaiczna oraz konwersja fototermiczna.

 

Konwersja fotowoltaiczna bazuje na bezpośredniej zamianie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych. Obecnie wykorzystywanych jest wiele typów materiałów umożliwiających uzyskanie efektu fotowoltaicznego. Do najbardziej popularnych należą ogniwa zbudowane na bazie krzemu monokrystalicznego ale wytwarza się także ogniwa oparte na krzemie polikrystalicznym i amorficznym oraz na polimerach.

 

Konwersja fototermiczna polega na bezpośredniej przemianie energii słonecznej w energię cieplną. Ten sposób pozyskiwania energii jest wykorzystywany w ciepłownictwie głównie do podgrzewania wody. Za uzysk energii cieplnej odpowiadają kolektory słoneczne, w których promieniowanie słoneczne jest zamieniane na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz lub gaz.

 

Na całym świecie dostrzegane są zalety i potencjał jaki niesie rozwój technologii umożliwiających wykorzystywanie energii z promieniowania słonecznego, a cała branża energetyki solarnej rozwija się bardzo dynamicznie – od początku XXI wieku w tempie około 40% procent rocznie. Oznacza to nie mniej ni więcej, że w nadchodzących dekadach produkcja energii elektrycznej opierać się może w głównej mierze na wykorzystaniu energii słonecznej.

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Jacker.pl Made by: Karolth /by Karol

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account