TermoRolety to REZULTAT blisko 20-letniego branżowego doświadczenia firmy JackeR i wykorzystania najnowocześniejszych osiągnięć nauki i techniki we współpracy z naukowcami. Ta globalnie i szybko rozprzestrzeniająca się idea powstała w celu połączenia i skupienia w przyjaznej profesjonalnej organizacji inteligentnych i ambitnych ludzi, którzy szczerze są zainteresowani i stale konsekwentnie dążyć będą do powszechnego wykorzystywania TermoRolet we wszystkich istniejących i nowo-powstających budynkach na całym świecie.

Celem upowszechnienia i wdrożenia tej innowacyjnej proekologicznej idei jest zrewolucjonizowanie rynku budowlanego w celu wzrostu komfortu życia ludzi z jednoczesną redukcją emisji gazów cieplarnianych poprzez ograniczenie zużycia zbędnej energii na wyrównywanie zbędnych strat ciepła zimą oraz produkcję chłodu latem.

PIĘCIOSTRONNE  KORZYŚCI:  Na tym innowacyjnym rozwiązaniu zyskują wszyscy

1. UŻYTKOWNICY TermoRolet ograniczając koszty wydatków i dodatkowo otrzymując wzrost komfortu życia mając możliwość w naturalny sposób już darmowo sterować temperaturą i światłem decydując o optymalnym dla swojej rodziny mikro środowisku. TermoRolety to też możliwość osiągnięcia prywatności i wzrost poczucia bezpieczeństwa – a przez to stworzenie niepowtarzalnej wymarzonej atmosfery „Rodzinnego ciepła” w myśl hasła „mój dom moją twierdzą i oazą spokoju dla mnie, moich najbliższych i całej mojej Rodziny”

2. Firmyorganizacje i instytucje popularyzujące i wdrażające TermoRolety, tworzące masowo nowe miejsca pracy konieczne dla obsługi lawinowo rosnącego rynku w nowo utworzonym segmencie TermoRolet.

3. LUDZIE – wszyscy ludzie, nawet ci którzy z różnych przyczyn jeszcze dziś nie mogą cieszyć się TermoRoletami, ale dzięki szybkiemu masowemu rozpowszechnianiu TermoRolet (już płacą mniejsze rachunki za energię i paliwa) gdyż poprzez redukcję emisji Polska płaci mniejsze kary – które wliczane są w ceny każdego KW energii każdego m3 gazu i innych paliw.

4. Państwo – które staje się wzorem dla innych krajów w zakresie innowacji, wzrostu przedsiębiorczości, stałego i szybkiego wzrostu PKB, troski o mieszkańców. Przede wszystkim jednak staje się wzorem dbałości o glob ziemski dając przykład jak należy w zgodzie z naturą „czynić tą ziemię sobie poddaną”.

5. PRZYSZŁE POKOLENIA mogące cieszyć się pełnym zdrowiem i radością oraz witalnością i pięknością środowiska naturalnego – dzięki rozsądnemu postępowaniu obecnych pokoleń.

7 Walorów użytkowych

1 Ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi –

Zabezpieczenie termiczne – bardzo duża oszczędność w ogrzewaniu i chłodzeniu.

Oszczędzając energie – oszczędzasz swoje pieniądze ! i chronisz środowisko.

 • ZIMA – Ochrona przed niskimi temperaturami – w naszych warunkach klimatycznych ten czynnik nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza przy modnym obecnie docieplaniu budynku, kiedy to straty ciepła przez okna (o standardzie K≤ 1, Wm2 x K) przy braku TermoRolet JackeR stają się 3 – 4 krotnie większe (to tak, jakby założyć kożuch – bez butów, szalika czy czapki). Izolacyjne działanie TermoRolety JackeR (docieplenie) odbywa się w podwójny sposób:– przez wypełniającą pancerz rolety piankę poliuretanową,– przez powstanie „poduszki powietrznej” wytwarzanej pomiędzy opuszczonym aluminiowym pancerzem zamkniętej rolety a oknem. Dlatego zimą zamykajmy TermoRolety JackeR jak najwcześniej ! Konsekwentne opuszczanie TermoRolet JackeR po zmierzchu pozwala zaoszczędzić 20-30 % strat ciepłauciekającego przez okno.
 • LATO – Ochrona przed wysokimi temperaturami i promieniami słonecznymi – odbywa się również na zasadzie „poduszki powietrznej” oraz uniemożliwieniu promieniom słonecznym penetracji przez szyby. TermoRolety JackeR aż trzykrotnie zmniejszają współczynnik nasłonecznienia pomieszczeń Fc. Efekt ten jest odczuwalny w dużym stopniu, przez co często ( dodatkowo ) silnie motywujący do szybkiego zamontowania TermoRolet JackeR – często zastępujących drogie urządzenia klimatyzacyjne (z użytkowania których klienci rezygnują ze względu na częste infekcje.) Podwyższa to komfort mieszkalny i chroni cenne wyposażenie przed promieniami słonecznymi.

termoizolacjaOchrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi –

Właściwie zabezpieczają okna przed niszczącymi wpływami warunków atmosferycznych. Silne opady tj. deszcze, śniegi, grad w połączeniu z wiatrem, jak i słońce negatywnie oddziaływają na struktury materiałów okiennych (w szczególności drewno oraz okleiny). Dzięki temu, że TermoRolety JackeR przyjmują na siebie ochronę przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych – trwałość okna ulega zwielokrotnieniu. Zaoszczędzimy też na środkach konserwujących i pracy z tym związanej.

TermoRolety JackeR dodatkowo dzięki szczelności skutecznie tłumią hałas nawet do 10 dB ( co w praktyce oznacza redukcję hałasu o połowę), zapewniając doskonałą izolację akustyczną (z zewnątrz i od wewnątrz). Jest to czynnik szczególnie ważny dla mieszkańców aglomeracji miejskich, gdzie każdy decybel może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Z TermoRoletami JackeR– wypoczywamy w ciszy i spokoju.

Zbawienne Chłodzenie i Wentylacja pomieszczeń – gdy wybieramy perforowany pancerz TermoRolety JackeR unikamy kłopotów z przeciągami. To udoskonalenie przydaje się zarówno latem jak i zimą a dodatkowym atutem tej konstrukcji jest zabezpieczenie przed owadami. Wentylacja odbywa się przy otwartym oknie i opuszczonej rolecie z uchyloną perforacją. Spokojny, głęboki i bezpieczny sen przy otwartej perforacji TermoRolet JackeR szczególnie odczuwalny i doceniany jest po upalnym dniu.

Zwiększone poczucie bezpieczeństwa – ochrona przed wandalizmem, utrudnianie „złych zamiarów nieproszonych gości”. Najwięcej włamań odbywa się przez niezabezpieczone okna. Również z takich względów ten czynnik stał się dla Klienta decydujący o zakupie. Doceniono również możliwość symulacji obecności domowników np. podczas dłuższej nieobecności w domu. Efekt ten możemy uzyskać dzięki zastosowaniu centralnych systemów weekendowych, które sterują roletami zamykając je i opuszczając o różnych zmiennych porach.

Pełna dyskrecja i prywatność – gwarantują 100% intymności, uzyskując efekt pełnego zaciemnienia (pełnej izolacji optycznej), możemy osiągnąć przemianę dnia w noc. Warto podkreślić, że tę funkcję TermoRolet JackeR doceniły między innymi osoby pracujące w porze nocnej np. lekarze, pielęgniarki, strażacy, celnicy, policjanci i inni służący społeczeństwu swą pracą w nocy. Zachowanie strefy prywatności wydaje się być bardzo ważnym czynnikiem dla indywidualnego mikroświata.

z TermoRoletami JackeR „Mój dom – moja ostoja – moja prywatność”

Komfort i wygoda – co umożliwia zastosowanie szerokiej gamy siłowników elektrycznych wraz z systemem sterowań – od indywidualnych (przełącznik, pilot) po centralnie programowane systemy czasowo – zegarowe, zmierzchowe, wiatrowe, weekendowe.

 

EWIDENTNYCH KORZYŚCI Z WYPOSAŻENIA SWOJEGO DOMU ( mieszkania ) w TermoRolety

– jest tak wiele, że stanie się to z pewnością w krótkim czasie tematem przewodu doktoranckiego

CHCESZ  płacić  MNIEJ  za  ENERGIĘ  ???

i jednocześnie przez ograniczenie zbędnej emisji mieć realny wpływ na środowisko naturalne

– jak najszybciej zacznij wykorzystywać TermoRolety – dające DUŻY ZYSK, a dodatkowo ?

7 KONKRETNYCH rzeczywistych KORZYŚCI :

Tak to prawda, że dzięki TermoRoletom zaoszczędzisz nawet do 30%.

Zysk z zastosowania innowacyjnych TermoRolet jest faktycznie istotny i zauważalny przez użytkowników. Konsekwentne i świadome wykorzystywanie TermoRolet pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w lato i zimę oraz zwiększyć ochronę środowiska. Latem oszczędność z zastosowania TermoRolet jest ogromna. TermoRolety dzięki termoizolacji potrafią aż 3 krotnie zredukować nagrzewanie wnętrz.

Termoizolacyjne działanie TermoRolety wynika z budowy TermoRolet oraz odpowiedniego i właściwego ich montowania w domu Klienta. Innowacyjne TermoRolety JackeR charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością. Wysoka izolacyjność t.j. zysk i duże oszczędności z montażu TermoRolet potwierdzają przeprowadzone dla JackeR badania naukowe. Badania prowadziła Politechnika Lubelska co potwierdziło zyskowność przez termoizolacyjność innowacyjnych rolet JackeR. Zastosowanie TermoRolety i TermoBramy znacznie redukuje straty ciepła ( straty energii ), przez co znacznie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń  co  oznacza,  że  wspólnie chronimy środowisko naturalne.

Zysk finansowy z zastosowania i świadomego wykorzystywania TermoRolet i TermoBram jest znaczący w budżecie domowym każdej rodziny.

Montując Termo Rolety – latem zaoszczędzasz na klimatyzacji utrzymując komfortową temperaturę w pomieszczeniach Twojego wymarzonego domu. Efekt ten jest szczególnie wyraźnie odczuwalny w upalny dzień. To właśnie duży zysk w upalne dni jest często argumentem stanowiącym (przemawiającym) za wyborem TermoRolet.

TermoRolety umożliwiają trzy krotne zmniejszenie zapotrzebowania na chłód przez co ograniczają używanie klimatyzatora. Opuszczenie TermoRolet chroni okna i całe wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem co umożliwia utrzymać przyjemny chłód. Tak zabezpieczone przez TermoRolety chłodne wnętrze umożliwia lepszy sen, lepszą pracę i ogólnie lepszą egzystencję. Komfortowy byt poprawia nastój i sprawia dobre samopoczucie co przejawia się na zadowolenie z TermoRolet. To właśnie decyduje o zysku na energii w upalne dni. Montaż ThermoRolety jest często, a ostatnio coraz częściej alternatywą dla klimatyzatorów. Wielu klientów rezygnuje z urządzeń klimatyzacyjnych na rzecz innowacyjnych Termo Rolet – twierdząc, że urządzenia klimatyzacyjne dają tylko chłód zaś TermoRolety także gratisowo dodatkowe korzyści – tak więc klimatyzacja przegrywa tą zimną konfrontację i w efekcie kalkulacja energochłonnych urządzeń klimatycznych w porównaniu z energooszczędnymi innowacyjnymi wszechstronnymi TermoRoletami jednoznacznie wskazuje na wyższość thermo systemów izolacyjnych.

Dlaczego montaż TermoRolet jest ważny również zimą ???, (szczególnie gdy jest mroźna zima i na termometrach widać wyraźnie spadające poniżej zera stopnie Celsjusza).

Zima to w języku branży grzewczej okres grzewczy czy inaczej sezon grzania , który w Polsce trwa prawie – a często ponad pół roku czyli 6 – 7 miesięcy i kosztuje coraz więcej.

Na szczęście TermoRolety potrafią to powstrzymać i opanować. Potwierdza to przeprowadzone badanie przez Lubelską Politechnikę .(Wszystkie zresztą badania które wykonała Politechnika Lubelska dostępne są na stronie internetowej www.termorolety.pl)

Naukowcy z Politechniki na zlecenie JackeR przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego wykonali następujące badania naukowe:

BADANIE I.

Wpływ zastosowania innowacyjnych TermoRolet JackeR o podwyższonych wartościach termoizolacyjnych na zapotrzebowanie ciepła powstającego wskutek strat wynikających ze zwiększonego przenikania ciepła przez okna w stosunku do pozostałych barier w budynku w okresie grzewczym.

BADANIE II.

Wpływ zastosowania innowacyjnych TermoRolet JackeR o podwyższonych wartościach termoizolacyjnych na zapotrzebowanie budynku na chłód w okresie lata

Oraz dodatkowo:

BADANIE III.

Zdolność innowacyjnych rolet zewnętrznych JackeR do tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku.

Fachowy profesjonalny montaż Thermo Rolety można dokonać na niemal każdym etapie. Obojętnie czy jest to budowa domu, remont, docieplanie, termomodernizacja czy termo izolacja okien , obojętnie czy ktoś chce wykorzystać istniejącą termo ulgę, czy poprawić bilans energetyczny budynku korzystając z ulg czy premii jak również preferencyjnych kredytów oferowanych przez Banki, stowarzyszenia, fundacje i inne instytucje które działają na rzecz oszczędzania energii przez jej poszanowanie co przekłada się na ochronę środowiska naturalnego.Termo ulgi, ulga inwestycyjna, remontowa czy premia gwarancyjna lub modernizacyjna oraz ulgi czy premie podatkowe i wszelkie możliwe odliczenia jak również preferencyjne kredyty bankowe, tanie kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne, pożyczki i poręczenia coraz częściej nie tylko podatnicy ale i osoby fizyczne t.j większość ludzi obojętnie czy to inwestor czy wykonawca biorą pod uwagę w planowanych inwestycjach remontach i modernizacjach.

TermoRoletami – możesz sprawić prezent swoim bliskim. Z takiego prezentu będą czerpać radość i wiele korzyści przez wiele lat użytkowania i cieszenia się wspaniałymi walorami użytkowymi TermoRolet. Termomodernizacja Twojego domu uwzględniająca TermoRolety i TermoBramy to komfort mieszkalny i ochrona przed niskimi jak i wysokimi temperaturami. To inwestycja która przynosi wymierne rzeczywiste rezultaty i konkretne korzyści które widoczne są co miesiąc przy płaceniu niższych rachunków.

Co zrobić by zaoszczędzić ? jakie są sprawdzone i pewne sposoby powstrzymania strat energii cieplnej (energii grzewczej) ?, zahamowania czy też zmniejszenia uciekającego przez nawet dość dobre okna – ciepła ?

Co efektywnie wpływa na oszczędzanie i zmniejszenie zużywanego opału (zmniejszenie wydatków na różne źródła energii) ?

Jak zredukować wysokie miesięczne opłaty (tzn. zacząć co miesiąc płacić mniej za prąd, gaz, opał i inne paliwa) i uczynić by życie było tańsze bardziej komfortowe? (by mówiąc bezpośrednio – wystarczało pieniędzy na zaciągnięte kredyty i spłacane raty w banku tj. by terminy bankowych rat nie były stresem, a stały się łatwiej spłacalne i mniej uciążliwe dla budżetu domowego) ? – Jeśli kiedykolwiek płacenie rachunków może być łatwe i przyjemne. Wynika to w sposób bezpośredni z oszczędności.

Oszczędność pieniędzy wynika zaś z ograniczenia zbędnych strat ciepła i energii przez termo izolacyjne działanie (tj. leprze uszczelnianie, lepszą szczelność – skuteczniejsze docieplenie i a przez to większą izolacyjność) TermoRolety na oknie.

Jak płacić niższe rachunki za energię elektryczną, gaz, olej opałowy, węgiel czy inne źródła energii ? Odpowiedź na te pytania staje się głównym powodem decyzji o pilnym i opłacalnym montażu Thermo Rolet w mieszkaniach i domach. Warto też wspomnieć, że TermoRolety mają także dodatkowe liczne walory które coraz bardziej świadomi klienci przy podejmowaniu decyzji o zamontowaniu TermoSystemów biorą pod uwagę.

Co można zrobić by lepiej chronić okna drewniane (również okna PVC – popularne plastikowe ), jak przedłużyć ich żywot bez częstego malowania drogimi farbami, jak powstrzymać naturalny proces starzenia, łuszczenia się farby (złuszczania lakieru czy innych warstw ochronno zabezpieczających), a także nieszczelności, skręcania i wypaczania a w konsekwencji niedomykania okien nieszczelności i przewiewów ?

Dzięki TermoRoletom zyskujesz idealną, komfortową temperaturę w Twoim mieszkaniu, a trwałość Twoich okien ulega zwielokrotnieniu.

Z TermoRoletami JackeR zwiększysz poczucie prywatności w swoim mieszkaniu czyniąc je przyjemnym, miłym, bezpiecznym i bardziej przyjaznym a przy okazji zaoszczędzisz bardzo wiele pieniędzy zyskując jednocześnie uznanie społeczne za ochronę środowiska naturalnego przez powstrzymanie emisji strat ciepła.

ThermoRolety w bardzo dużym stopniu bo niemal dwukrotnie redukują hałas. Redukcja hałasu przez Thermo Rolety została potwierdzona przeprowadzonym badaniem naukowym – przez pracowników Politechniki Lubelskiej w Lublinie . Badania przeprowadził Wydział Inżynierii Środowiska Zakład Inżynierii Środowiska Wewnętrznego Politechnika Lubelska Lublin. Z badań naukowych wynika, że innowacyjne TermoRolety JackeR mogą zredukować hałas nawet do 10 dB. Staje się to bardzo ważne bo pozwala lepiej wypoczywać po ciężkim dniu. Ciągła gonitwa i stres pozostaje za opuszczoną zewnętrzną TermoRoletą .Teraz można najlepiej wypocząć i ukoić stres w intymnej atmosferze domowego ciepła które zapewnia montaż TermoRolet JackeR.

Zamontowanie innowacyjnych TermoRolet pozwala osiągnąć ciepły wspaniały domowy mikroklimat. Przejawia się to przez zdecydowany wzrost poczucia bezpieczeństwa i odczuwania komfortu przez co zauważalny staje się wzrost zadowolenia domowników co sprzyja jeszcze silniejszemu powstawaniu więzi rodzinnych i miłej atmosfery oraz poczucia bliskości członków rodziny. Prawdziwie domowa rodzinna atmosfera ciepła, wzajemnego szacunku, poszanowania się i akceptacji. Zaakceptowania rzeczywistości przez silną więź rodzinną i zrozumienie.

TermoRolety to zysk i komfort na lata.

Problem zadbania o nasz glob, przez ograniczanie emisji zanieczyszczeń i zredukowanie strat ciepła i energii staje się coraz mocniej zauważany i coraz bardziej ważny.

O wadze tych spraw świadczyć może zainteresowanie  Polskiego Rządu przejawiające się między innymi w utworzeniu ekologicznej platformy komunikacji –  Eko-Polska czego przejawem jest podpisana 24.06.2009 r. w Warszawie deklaracja Ministrów Środowiska, Sportu i Turystyki, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia o współpracy przy wdrażaniu Programu „Eco-Polska”. Przyjęcie Deklaracji jest formalnym wyrazem zaangażowania ministrów w promocję Polski jako nowoczesnego kraju dążącego do spełnienia wymogów pakietu klimatycznego, a także deklaracją wspólnego wdrażania wynikających z niej zobowiązań przez podległe im instytucje i organizacje. Aby w praktyce zrealizować cele Deklaracji, Grupa Kapitałowa Banku Ochrony Środowiska S.A. podjęła się roli realizatora projektu budowy portalu internetowego i platformy komunikacyjnej służącej promowaniu ochrony środowiska, ekologii, żywienia i zdrowego trybu życia. Projekt ma na celu budowę platformy komunikacyjnej, służącej celom informacyjnym, doradczym, szkoleniowym i promocyjnym w obszarze szeroko rozumianej ekologii. Celem programu jest promocja Polski jako nowoczesnego kraju dążącego do spełnienia wymogów pakietu klimatycznego oraz planującego rozwój gospodarczy w zgodzie z szeroko rozumianą ekologią. Minister Środowiska zobowiązał się m.in. do wsparcia i promocji badań naukowych zmierzających do wykorzystania nowoczesnych technologii proekologicznych

Bank Ochrony Środowiska już od dawna zainteresowany jest krzewieniem światopoglądu poszanowania środowiska i wieloma akcjami wspierał i wspiera działania zmierzające do ochrony globu ziemskiego.

MILIONY NA DOCIEPLENIA

Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów – na wykorzystanie czeka kilka milionów złotych specjalnych premii.

Celem Funduszu jest pomoc finansowa inwestorom, realizującym przedsięwzięcia termomodernizacyjne oraz remonty budynków mieszkalnych. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od marca 2009 roku, po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa dofinansowanie stanowiące 20 proc. kwoty zaciągniętego kredytu.

Nowa ustawa nie określa wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego. Wcześniej trzeba było samemu sfinansować 20 proc. kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat. Do tego nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.

Jak dostać premię?

O pieniądze z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą starać się osoby, które na planowane prace zaciągnęły kredyt bankowy. Wsparcie musi być przeznaczone na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię w tym m.in. na docieplanie budynku. O dofinansowanie mogą ubiegać się wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny w tym: spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego, gminy oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

Premia modernizacyjna udzielana z Funduszu Termomodernizacyjnego BGK jest obecnie najbardziej dostępnym i opłacalnym sposobem uzyskania dofinansowania do realizowanych prac zmniejszających koszty energii grzewczej.
Lista banków, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie udzielania kredytów na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną:

– Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. w Warszawie tel. (022) 860 42 50

– Bank Handlowy w Warszawie S.A. tel. (022) 830 02 02

– Bank Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tel. (0 22) 850-87-35

– Bank Pocztowy S.A.z siedziba w Bydgoszczy tel. (052) 349 91 00

– Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. z siedzibą w Krakowie tel. (012) 618 61 85

– Bank Rozwoju Eksportu S.A. z siedzibą w Warszawie tel. (0 22) 637-21-67 (68)

– ING Bank Śląski S.A.z siedzibą w Katowicach tel. (032) 255 11 28

– Millennium Bank S.A. z siedzibą w Gdańsku tel. (0 58) 30-79-558

– Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. w Poznaniu tel. (061) 85 62 400, (0 71) 372-33-23

– Krakowski Bank Spółdzielczy S.A. z siedzibą w Krakowie tel. (0 12) 428-62-31

– Kredyt Bank S.A. z siedzibą w Warszawie tel. (022) 634 54 51

– LG Petro Bank S.A. z siedzibą w Łodzi tel. (0 42) 681-90-60

– Mazowiecki Bank Regionalny S.A. z siedzibą w Warszawie tel. (022) 663 40 25

– Pomorsko-Kujawski Bank Regionalny S.A. z siedzibą w Bydgoszczy tel. (052) 323 52 00

– Bank Polskiej Spółdzielczosci S.A. w Warszawie, brak infolinii

– Bank Zachodni WBK S.A. w Poznaniu tel. (0-61) 856 41 20

(źródło SSO)

 

Sprawozdanie z wykonania usługi badawczo – rozwojowej określonej w Deklaracji Uczestnictwa nr 67

 

Wpływ zastosowania innowacyjnych rolet zewnętrznych JackeR o podwyższonych wartościach termoizolacyjnych na zapotrzebowanie ciepła powstającego wskutek strat wynikających ze zwiększonego przenikania ciepła przez okna w stosunku do pozostałych barier w budynku w okresie grzewczym

 

Opracował: dr inż. Jerzy Adamczyk, Politechnika Lubelska

1. Opis problemu badawczo – rozwojowego przedsiębiorcy

Firma PPHU „JackeR” jest producentem zewnętrznych i wewnętrznych systemów osłonowych. Rolety zewnętrzne zabezpieczające posiadają szereg zalet tj.:

 1. stanowią dodatkowe zabezpieczenie termiczne okien przed stratami ciepła w zimie
 2. stanowią dodatkowe zabezpieczenie termiczne okien przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie,
 3. tłumią docierające z zewnątrz (od wewnątrz) dźwięki co stanowi bardzo skuteczną dodatkową ochronę akustyczną,
 4. dają możliwość wentylacji pomieszczeń dzięki perforacji pancerza – takie rozwiązanie zapobiega tworzeniu się przeciągów,
 5. chronią okna przed niszczycielskimi wpływami czynników atmosferycznych,
 6. gwarantują 100% dyskrecji i prywatności, uzyskując efekt pełnego zaciemnienia (pełnej izolacji optycznej), możemy osiągnąć przemianę dnia w noc, co szczególnie ważne jest dla osób pracujących w nocy i potrzebujących pełnowartościowego snu w dzień.

Modernizacje już istniejących domów oraz budynków użyteczności publicznej mają na ogół polepszyć ich jakość energetyczną (tzw. termomodernizację). O ile prawidłowe docieplenie ścian w już istniejących budynkach pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła od 0,26 W/m xK do 0,18 W/m xK, to w przypadku wymiany okien współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,0 – 1,1 W/m2xK. Z powyższego można zauważyć iż współczynnik przenikania ciepła przegród przeźroczystych jest ponad czterokrotnie większy niż przegród nieprzeźroczystych.

W nowym prawie budowlanym (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) zauważalny jest wymóg do stosowania dużych powierzchni okien i przeszklonych elewacji budynków, co z pewnością w okresie letnim wpłynie negatywnie na komfort cieplny. W myśl rozporządzenia minimalna wielkość okien liczona w świetle ościeżnicy powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

2. Zastosowane narzędzia i metodyka

W trakcie realizacji usługi wykonano:

 • Studia literaturowe,
  • Analizę konstrukcji rolet, oraz ich wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła,
 • Obliczenia strat ciepła,
  • Syntezę układu opracowano przy wykorzystaniu oprogramowania inżynierskiego.

   

3. Proponowane rozwiązania

3.1. Sposób zainstalowania rolet na budynku

W zależności od możliwości zainstalowania rolet można zaobserwować typowe rozwiązania przedstawione na poniższych schematach:

 

Sposób zainstalowania rolet powoduje różną grubość warstwy powietrza miedzy szybą okna a roletą. Powyższe wpływa na wartość oporu cieplnego warstwy powietrza.

 

3.2 Typy elementów rolet

Oprócz możliwości zainstalowania rolet na budynku można zaobserwować rożnej wielkości elementy z których wykonane są rolety:

Rys. 3 Pancerz rolet.

Obudowa pióra wykonana jest z tworzywa sztucznego, a wypełnienie z pianki typu PIR.

 

4. Opis zastosowania wyników realizacji usługi badawczo – rozwojowej

Na podstawie przyjętych rozwiązań określono wartość średniego ważonego współczynnika przenikania ciepła rolety, wartość współczynnika ciepła zespołu okno roleta w zależności od grubości warstwy powietrznej. Otrzymane wyniki zebrano w tabeli:

U sr

Uo Rp

UZ1

Uo

Rp

UZ2 UZ1A UZ2A
HR 37

3,069867

1,7

0,17

0,976579

1,1

0,11

0,743584 0,976579 0,743584
HR 41

2,994549

1,7

0,17

0,915604

1,1

0,11

0,707699 0,968828 0,739081
HK 842

4,84544

1,7

0,17

1,036683

1,1

0,11

0,777925 1,105443 0,816013
Super Mini E

3,200923

1,7

0,17

0,934016

1,1

0,11

0,718649 0,989467 0,751032
Mini E

2,913214

1,7

0,17

0,907854

1,1

0,11

0,70306 0,960155 0,734023
HL 837

3,000993

1,7

0,17

0,916205

1,1

0,11

0,708058 0,969501 0,739473
Mini Safe

2,898255

1,7

0,17

0,906396

1,1

0,11

0,702185 0,958524 0,73307
Mini VA

2,898255

1,7

0,17

0,906396

1,1

0,11

0,702185 0,958524 0,73307
ER 54 2,058212

1,7

0,17

0,803798 1 ,1 0,11 0,638998 0,844528 0,664474
ECO 55 2,196419

1,7

0,17

0,824048 1 ,1 0,11 0,65173 0,86691 0,678252
Norma 2,219803

1,7

0,17

0,827318 ,1 0,11 0,653774 0,87053 0,680466
HE 55 2,196419

1,7

0,17

0,824048 1 ,1 0,11 0,65173 0,86691 0,678252
Standard Safe 2,219803

1,7

0,17

0,827318 ,1 0,11 0,653774 0,87053 0,680466
Standard VA 2,219803

1,7

0,17

0,827318 ,1 0,11 0,653774 0,87053 0,680466

 

Gdzie przyjęto następujące oznaczenia:

Uśr – średni współczynnik przenikania ciepła rolety, W/m *K Uo – współczynnik przenikania ciepła okna, W/m[1]*K Rp – opór cieplny warstwy powietrza, m *K/W

UZ1 – współczynnik przenikania ciepła zespołu okno Uo =1,7 W/m *K, warstwa powietrza 5 cm, roleta,

UZ2 – współczynnik przenikania ciepła zespołu okno Uo =1,1 W/m *K, warstwa powietrza 15 cm, roleta,

UZ1A – współczynnik przenikania ciepła zespołu okno Uo =1,1 W/m *K, warstwa powietrza 5 cm, roleta,

UZ2A – współczynnik przenikania ciepła zespołu okno Uo =1,1 W/m *K, warstwa powietrza 15 cm, roleta.

Otrzymane wyniki zobrazowano na poniższych wykresach:


[1]

Uo =1,7 W/m *K, warstwa powietrza 5 cm, roleta,

 

 

Wykres 2. Współczynnik przenikania ciepła zespołu okno

Uo =1,1 W/m2*K, warstwa powietrza 15 cm, roleta.

Wykres 3. Współczynnik przenikania ciepła zespołu okno

Uo =1,1 W/m2*K, warstwa powietrza 5 cm, roleta

 

Wykres 4. Współczynnik przenikania ciepła zespołu okno

Uo =1,1 W/m *K, warstwa powietrza 15 cm, roleta.

 

Straty ciepła na m powierzchni okna zmniejszyły się w zależności od pierwotnego współczynnika przenikania ciepła okna, jak i grubości warstwy powietrza. W przypadku okien o współczynniku przenikania ciepła Uo =1,7 W/m *K straty ciepła zmniejszyły się od 48% do prawie 60% średnio można przyjąć 54%, a przy oknach o współczynniku przenikania ciepła Uo =1,1 W/m2*K straty ciepła zmniejszyły się od 33% do 38%.

Przyjmując dodatkowo powierzchnie zewnętrzną wymiany ciepła przegród budynku oraz udział powierzchni okien w wysokości normatywnej 15% otrzymamy iż straty ciepła całego obiektu zmniejszą się w przypadku zastosowania rolet przy oknach o współczynniku Uo =1,7 W/m *K o 24%, i o współczynniku Uo =1,1 W/m2*K o 15%.

 

5. Rozwiązania alternatywne

Jak wykazano powyżej zastosowanie rolet wydatnie wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania energii na cele grzewcze w obiektach. Można przyjąć iż przy zamkniętych roletach w okresie chłodnym zapotrzebowanie ciepła zmniejszy się od 15% do 20%. Efektywność ograniczenia strat ciepła wzrośnie w przypadku zastosowania automatycznego sterowania roletami /po zmierzchu zamykane i o świcie otwierane.

W analizach należałoby rozpatrzyć dodatkowo wpływ rolet na straty ciepła przy zmiennych warunkach pogodowych /infiltracja powietrza przy silnych wiatrach. Przeprowadzenie rozszerzonych analiz umożliwi podawanie inwestorom pełnej informacji o zaletach zastosowania rolet.

Opracował: dr inż. Jerzy Adamczyk, Politechnika Lubelska

Lublin, 2009-12-18

 

 

Sprawozdanie z wykonania usługi badawczo – rozwojowej wskazanej w Deklaracji Uczestnictwa nr 65

 

Wpływ zastosowania innowacyjnych rolet zewnętrznych JackeR o podwyższonych wartościach termoizolacyjnych na zapotrzebowanie budynku na chłód.

 

Opracował: dr inż. Krzysztof Nakonieczny

1. Opis problemu badawczo – rozwojowego przedsiębiorcy

Firma PPHU JackeR jest producentem zewnętrznych i wewnętrznych systemów osłonowych, m.in. rolet okiennych zewnętrznych. Zalety rolet zewnętrznych, poza ich funkcjami związanymi z antywłamaniowością, ochroną przed hałasem czy przed wpływem
niszczycielskich czynników atmosferycznych, obejmują funkcję zabezpieczenia termicznego okien przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie.
Zgodnie z istniejącą tendencją, wynikającą m.in. z zaleceń prawa budowlanego, ukierunkowaną na uzyskanie poprawy parametrów izolacyjnych przegród budowlanych, istnieje potrzeba prowadzenia badań nad doskonaleniem istniejących konstrukcji. Poprawa ta może być ukierunkowana zarówno na zmniejszenie strat ciepła z budynków w okresie grzewczym, jak też na zmniejszenie przenikania ciepła do budynku z zewnątrz w okresie letnim, gdy chodzi o utrzymanie umiarkowanej temperatury pomieszczeń i ograniczenie poboru energii przez urządzenia klimatyzacyjne. W przegrodach budowlanych największa wymiana ciepła odbywa się przez okna, a obecnie jest to problem tym bardziej istotny, jak wskazał Przedsiębiorca, że wymagane powierzchnie okien w stosunku do powierzchni podłogi uległy zwiększeniu. Istnieje więc w okresie letnim potrzeba ograniczenia napływu energii promieniowania słonecznego do pomieszczeń, co ma prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na chłód (energia klimatyzatorów).
Wymienione wyżej czynniki stały się inspiracją dla Przedsiębiorcy do ulepszenia istniejących konstrukcji osłon okiennych w aspekcie zmniejszenia zapotrzebowania budynku na chłód. Usprawnienie konstrukcji postanowiono osiągnąć przez zastosowanie rolety zewnętrznej JackeR o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych.

Cel badań:
Wprowadzenie wyżej wspomnianego usprawnienia konstrukcyjnego stwarza potrzebę udzielenia odpowiedzi na następujące pytania szczegółowe, co stanowi cel niniejszego opracowania. W jakim stopniu zastosowanie rolet o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych wpłynie na:
a) redukcję przepuszczanego promieniowania słonecznego (transmisji),
b) zwiększenie odbijania promieniowania słonecznego (refleksji) od przegrody okiennej,
c) ograniczenie nagrzewania się powierzchni przegrody okiennej wskutek pochłaniania energii (absorpcji).

2. Zastosowane narzędzie badawcze.

Rodzaj postawionego problemu badawczego umożliwia zastosowanie dwojakiego podejścia do jego rozwiązania. Pierwsze polegałoby na zbudowaniu stanowiska pomiarowego dla modelowego systemu okiennego z roletami, które pozwoliłoby na odtworzenie w sposób sztuczny warunków wymiany ciepła – porównywalnych z warunkami naturalnymi – lub umieszczenie stanowiska w taki sposób, aby poddane było ono naturalnym warunkom nasłonecznienia. Obydwie opcje pociągają za sobą znaczne koszty i wydaje się, że zastosowanie jednej z nich uzasadnione jest raczej na etapie doskonalenia istniejących już rozwiązań konstrukcyjnych a nie na etapie wstępnego rozpoznania zagadnienia ograniczenia zapotrzebowania na chłód.
Drugie możliwe podejście do rozwiązania problemu, to zastosowanie metody obliczeniowej, która wymaga niższych nakładów, a jednocześnie pozwala na udzielenie odpowiedzi na postawione pytania w sposób na tyle zadowalający, na ile dokładny będzie zastosowany model obliczeniowy oraz na ile dostępne będą dane charakteryzujące badany obiekt.
Po rozważeniu korzyści i ograniczeń dotyczących obydwu sposobów realizacji zadania, w dyskusji z Przedsiębiorcą ustalono, że rozwiązanie postawionego problemu badawczego zrealizowanie zostanie metodą obliczeniową.
Metody obliczeniowe stosowane obecnie przy modelowaniu procesu wymiany ciepła w systemach okiennych opisano, między innymi, w publikacjach [1]-[3]. Ze względu na stosowany opis przestrzenny zjawisk transportu ciepła, można wymienić metody jednowymiarowe i wielowymiarowe. Z analizy literatury wynika, że standardowym podejściem, stosowanym obecnie w badaniach naukowych, jest modelowanie dwuwymiarowe konwekcji ciepła w szczelinach okiennych, także z uwzględnieniem radiacji [4]. Ma to uzasadnienie zwłaszcza przy analizie kompleksowych rozwiązań okiennych, w których stosowana jest wentylacja powietrza w przestrzeniach międzyszybowych, albo stosowane są niestandardowe wypełnienia szczelin, np. podlegające przemianie fazowej.
Jednocześnie należy zauważyć, że istnieje wiele wyników badań – zarówno doświadczalnych jak i teoretycznych – na temat konwekcji powietrza w szczelinach pionowych [5]-[7], i tego typu zagadnienie można z dobrze określoną dokładnością modelować z wykorzystaniem opublikowanych wzorów kryterialnych. Rozpatrywany w niniejszym opracowaniu problem wymiany ciepła dotyczy całego systemu okiennego, złożonego z okna oraz z dodatkowych przegród i szczelin powietrznych usytuowanych pomiędzy nimi. Zastosowanie wzorów kryterialnych do oceny konwekcji w tak złożonym systemie wydaje się więc w sposób naturalny uzasadnione przez ograniczenie czasochłonności obliczeń, gdyż pozwala uniknąć konieczności równoczesnego modelowania konwekcji w wielu przestrzeniach. Jest to tym bardziej uzasadnione, że w rozpatrywanym systemie okiennym dodatkowym problemem jest modelowanie przepływu ciepła przez roletę, która jest elementem o złożonym kształcie geometrycznym i niejednorodnym pod względem właściwości materiałowych. Schematy systemów okiennych poddawanych badaniom zilustrowano na rys. 1 i rys. 2. Na rys. 1 przedstawiono system podstawowy, obejmujący roletę i okno, a na rys. 2 – system wzbogacony, obejmujący roletę, przegrodę (ekran) oraz okno. Na obydwu rysunkach, oprócz schematu systemu okiennego poddawanego analizie cieplnej, uwidoczniono również przykładowe rozkłady temperatury wzdłuż kierunku przenikania ciepła. Ponadto, zamieszczono tam także opis strumieni ciepła przepływających przez badane struktury okienne.

Rys. 1. Schemat systemu okiennego roleta + okno.

Oznaczenia symboli zamieszczonych na rys. 1 i rys. 2:
Ω – obszar obliczeniowy wycinka rolety; Γ1 , Γ2 , Γ3 – brzegi obszaru obliczeniowego rolety, qs – strumień energii promieniowania słonecznego, qε – gęstość strumienia emisji promieniowania, qr – gęstość strumienia energii promieniowania odbitego, qa – gęstość strumienia absorpcji energii promieniowania, qp – gęstość strumienia energii promieniowania przepuszczanego, qk – gęstość konwekcyjnego strumienia energii.

Po przeprowadzeniu wstępnej analizy zagadnienia przepływu energii w rozpatrywanym systemie okiennym, do rozwiązania problemu przyjęto następujące narzędzia badawcze – modele obliczeniowe.

A. Wymianę ciepła w rolecie modelowano z wykorzystaniem równania przewodzenia ciepła w materiale niejednorodnym, anizotropowym, które zgodnie z [8],[9] ma następującą postać:
ρc(∂T/∂t)=Δ(kΔT) w obszarze Ω (rys. 1-2), gdzie: ρ oznacza gęstość materiału rolety, c – ciepło właściwe, T – temperaturę, t – czas oraz k – tensor przewodnictwa cieplnego.

Warunki brzegowe, opisujące wymianę ciepła na powierzchniach bocznych obszaru Ω, przy założeniu że modelowaniu podlega niewielki wycinek rolety położony w osi przegrody okiennej, więc pole temperatury w kierunku równoległym do powierzchni rolety jest tam w przybliżeniu jednorodne, przedstawiają następując wyrażenia:
– na brzegu Γ1 – warunek izotermiczny ∂T/∂x=0
– na brzegu Γ2 – warunek III-go rodzaju -kz(∂T/∂z)=α2(T1-T2)
gdzie: α2 – współczynnik przejmowania ciepła ujmujący łącznie konwekcję i radiację, T1 i T2 – temperatury powierzchni przegród;

Rys. 2. Schemat systemu okiennego roleta + ekran + okno.

– na brzegu Γ3 – warunek III-go rodzaju -kz(∂T/∂z)=a3Es3(T1-T2)
gdzie: a3 – współczynnik absorpcji promieniowania dla powierzchni Γ3, Es – całkowita energia bezpośredniego promieniowania słonecznego, padającego na powierzchnię Γ3, przyjmowana wg. modelu scharakteryzowanego w pracy [10], α3– współczynnik przejmowania ciepła ujmujący konwekcję i radiację w przestrzeni zewnętrznej.
Radiacyjny współczynnik przejmowania ciepła określano z wykorzystaniem standardowej zależności:
αr = ε1-2σ(T12+T22)(T1+T2)
gdzie: ε1-2 – emisyjność wzajemna powierzchni 1 i 2, σ – stała Stefana-Boltzmanna, równa 5.67 * 10-8 W/m2K4 .

B. Wymianę ciepła w szczelinach powietrznych systemu okiennego (nie uwzględniając samego okna) oceniono z wykorzystaniem wzorów kryterialnych zamieszczonych w pracy [7], przybierających ogólną postać:
Nu = f (Ra, H/L),
gdzie: Ra – liczba Rayleigh’a, Nu – liczba Nusselta, H/L – stosunek grubości do wysokości szczeliny.
W wymienionej wyżej publikacji przedyskutowano wyniki badań wielu autorów i zaproponowane wzory kryterialne odzwierciedlają wyniki eksperymentów z odchyleniem standardowym poniżej 4%. Natomiast niepewność samego pomiaru w odniesieniu do liczb Ra i Nu nie przekraczała 6%.

C. Wymianę ciepła poprzez ekran, w przypadku promieniowania i konwekcji z ekranu nie stykającego się z roletą, modelowano przy założeniu równości temperatur obydwu powierzchni zewnętrznych przegrody. W przypadku powierzchni ekranu i rolety zetkniętych ze sobą, wymianę ciepła modelowano przy założeniu styku idealnego.

D. Wymianę ciepła przez okno, zgodnie z założeniem uzgodnionym z Przedsiębiorcą, modelowano przy wykorzystaniu stałej wartości współczynnika przenikania ciepła U, uwzględniającego zarówno konwekcyjną, jak i radiacyjną wymianę ciepła. Przyjęto założenie, że okno jest konstrukcją dwuszybową, charakteryzującą się współczynnikiem przenikania o wartości U=2.0 W/m2K (przeciętna wartość spotykana dla okien dwuszybowych).

E. Temperatura powietrza w przestrzeniach zewnętrznych – przyjęto, że temperatura na zewnątrz systemu okiennego wynosi 35°C, a temperatura wewnątrz pomieszczenia wynosi 25°C.

3. Przebieg wykonania usługi badawczo – rozwojowej.

Badania prowadzące do rozwiązania postawionego problemu obejmowały realizację następujących zadań cząstkowych.
1) Analiza obciążenia cieplnego systemu okiennego z roletą oraz systemu okiennego z roletą i przesłoną (ekranem) – zilustrowana została na rys. 1 i rys. 2.
2) Opracowanie algorytmu obliczeniowego obciążenia cieplnego systemu okiennego.
3) Przygotowanie danych do obliczeń symulacyjnych i zaplanowanie toku obliczeń. Zgodnie z ustaleniami wstępnymi, przyjętymi w dyskusji z Przedsiębiorcą, obliczenia realizowano dla zakresu zmienności wybranych parametrów systemów okiennych – wg. zestawienia podanego w Tablicy 1.
4) Adaptacja programu komputerowego do modelowania przewodzenia ciepła w obiekcie anizotropowym i heterogenicznym, jaki stanowi powtarzalny element rolety, z uwzględnieniem geometrii obiektu, struktury materiałowej oraz warunków brzegowych.

Tablica 1. Charakterystyka parametrów obliczeniowych badanych systemów okiennych.

Odmiana konstrukcyjna Wielkość szczeliny H1, mm Wielkość szczeliny H2, mm

Rozwiązanie roleta + okno


R1a  20  0
R1b  40  0
R1c  60  0
R1d  80  0
R1e  100  0
R1f  120  0

Rozwiązanie roleta + ekran + okno


ER1a  40  0
ER1b  25  15
ER1c  10  30
ER1d  60  20
ER1e  40  40
ER1f  80  0

Pozostałe parametry emisyjności:


– rolety 0.87 (strona wklęsła) / 0.8 (strona wypukła)
– ekranu 0.9 (strona biała) / 0.2 (strona aluminiowana)
– okna 0.25
Energia promieniowania słonecznego 611 W/m2K


5) Wstępne testy numeryczne zaimplementowanego modelu obliczeniowego.

6) Obliczenia zadanych parametrów modelu: temperatur w wybranych punktach systemu okiennego oraz wielkości wynikowych, tzn. redukcji promieniowania przepuszczanego (transmisji), zmiany promieniowania odbitego (refleksji) oraz zmiany stopnia nagrzewania się szyby – w stosunku do nagrzewania się szyby okiennej bez rolety.

7) Opracowanie wyników obliczeń – zestawienie oszacowanych numerycznie efektów zastosowania rolet o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych na wykresach (rys. 3 ÷ rys. 8).

 Rys. 3. Redukcja energii promieniowania przepuszczanego w systemie roleta + okno.

Rys. 4. Wzrost energii promieniowania odbitego w systemie roleta + okno.

Rys. 5. Zmiana temperatury powierzchni okiennej w systemie roleta + okno.

Rys. 6. Redukcja energii promieniowania przepuszczanego w systemie roleta + ekran + okno.

Rys. 7. Wzrost energii promieniowania odbitego w systemie roleta + ekran + okno.

Rys. 8. Zmiana temperatury powierzchni okiennej w systemie roleta + ekran + okno.

4. Rekomendowane rozwiązanie oraz szczegółowy opis zastosowania wyników realizacji usługi badawczo – rozwojowej u przedsiębiorcy.

Analiza wyników obliczeń zestawionych na wykresach – rys. 3 ÷ rys. 8 – pozwala na wstępne zarekomendowanie układu konstrukcyjnego, który w zakresie przeprowadzonych badań wykazał się najkorzystniejszą charakterystyką termoizolacyjną w danym systemie okiennym (wg. Tablicy 1).

1) Ze względu na zdolność do redukcji promieniowania przepuszczanego przez system okienny, najlepsze właściwości prognozowane są dla konstrukcji R1b/ER1c, dla których uzyskano w obliczeniach zmniejszenie wielkości energii promieniowania przepuszczanego wstosunku do wielkości prognozowanej dla samego okna, do wartości poniżej 4.7 % w przypadku rozwiązania R1b i blisko 0 dla rozwiązania ER1c.

2) Ze względu na zdolność odbijania promieniowania słonecznego, najkorzystniejsze wyniki prognozowane są dla rozwiązania R1f/ER1a/ER1f. W efekcie zastosowania tych rozwiązań, obliczeniowy wzrost wielkości energii odbitej w stosunku do promieniowania odbijanego od samego okna, wyniósł powyżej 94%.

3) W zakresie ograniczenia nagrzewania się powierzchni okna (szyby zewnętrznej), wskutek pochłaniania energii (absorpcji), najkorzystniejszą prognozę uzyskało rozwiązanie ER1b/ER1d/ER1e. Obliczeniowy spadek temperatury powierzchni zewnętrznej szyby w tych przypadkach wyniósł ok. 10°C. Natomiast w przypadku systemu roleta + okno nie stwierdzono spadku temperatury.

Opracował: dr inż. Krzysztof Nakonieczny

 

Zdolność innowacyjnych rolet zewnętrznych JackeR
do tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku.

 

Opracował: mgr inż. Mariusz Skwarczyński i mgr inż. Tomasz Cholewa

Oznaczenia użyte w opracowaniu:
L1,s – poziom średniego ciśnienia akustycznego na powierzchni pomiarowej – Dziesięć logarytmów dziesiętnych ze stosunku średniej w czasie i po powierzchni kwadratów ciśnienia akustycznego, do kwadratu ciśnienia akustycznego odniesienia. Średnia z powierzchni dotyczy całej powierzchni pomiarowej z uwzględnieniem efektów obicia od próbki badawczej i od elewacji; poziom ten jest wyrażony w decybelach.
L2 – poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu – Dziesięć logarytmów dziesiętnych ze stosunku średniej w czasie i przestrzeni kwadratów ciśnienia akustycznego do kwadratu ścieniania odniesienia; średnia przestrzenna jest wyznaczana z całego pomieszczenia, z wyjątkiem tych części, gdzie istotny wpływ ma bezpośrednie promieniowanie źródła lub bliskie pole powierzchni ograniczających (ścian), poziom ten jest wyrażony w decybelach.
R`45 – Izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona – Miara izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych elementu budowlanego wówczas, gdy źródłem dźwięku jest głośnik i kiedy kąt padania dźwięku wynosi 45°.
R`45,w – Jednoliczbowy wskaźnik ważony izolacyjności od dźwięków powietrznych – wartość jest wyrażona w decybelach, dla częstotliwości 500 Hz na krzywej odniesienia po przesunięciu jej zgodnie z metodą określoną w normie PN-EN ISO 717-1
Cj – Widmowy wskaźnik adaptacyjny – wartość jest wyrażona w decybelach, którą należy dodać do jednoliczbowego wskaźnika ważonego, aby uwzględnić charakterystyki poszczególnych widm hałasu.
y – Wynik badania – wartość końcowa uzyskana w pojedynczym pasmie częstotliwości po kolejnym wykonaniu wszystkich instrukcji zawartych w metodzie badawczej. W przypadku wykonywania pomiarów w wielu pasmach częstotliwości, uzyskuje się zestaw wyników badań.

1. Cel opracowania
Celem niniejszego opracowania było przeprowadzenie oceny oraz pomiarów izolacyjności akustycznej hałasu docierających do pomieszczeń ze środowiska zewnętrznego przy zastosowaniu innowacyjnych rolet zewnętrznych JackeR.
Opracowanie wykonano na podstawie pomiarów terenowych uzyskanych metodą inżynierską oraz informacji uzyskanych od Zleceniodawcy.

2. Podstawa opracowania
Podstawę merytoryczną wykonania pracy stanowiły:
– opis problemu badawczego przedstawiony w Deklaracji Uczestnictwa nr 66,
– uzgodnienia z przedstawicielami
– PN-EN ISO 3382:2001 – Akustyka. Pomiar czasu pogłosu pomieszczenia w powiązaniu z innymi parametrami akustycznymi.
– PN-EN ISO 140-5:1999 – Akustyka. Pomiar izolacyjności w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary terenowe izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych ściany zewnętrznej i jej elementów.
– PN-EN ISO 717-1 Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych.
– PN-EN ISO 717-1:1999/A1:2008 Akustyka – Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych – Izolacyjność od dźwięków powietrznych
– PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania.
– PN-B-02151/02 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.
– PN-EN 61672-1:2005 Elektroakustyka. Mierniki poziomu dźwięku. Część 1: Wymagania.
– PN-EN 61672-2:2005 Elektroakustyka. Mierniki poziomu dźwięku. Część 2: Badania dotyczące oceny modelu.
– PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem a budynkach – Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Rozdział IX – Ochrona przed hałasem i drganiami.
– publikacje i materiały naukowe, w szczególności:
– H. Recknagel, E. Sprenger, E. Schramek: Kompendium wiedzy: Ogrzewnictwo, Klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, Omni Scala, 2008
– Poradnik nr 8 ”Izolacja akustyczna – Wymagania wobec zewnętrznych elementów budowlanych dotyczące izolacji akustycznej” GEALAN –Dział doradztwa dla architektów.

Zakres pracy obejmował:
– montaż rolety systemu Heroal o grubości profilu 41 mm,
– przygotowanie aparatury do przeprowadzenia badań,
– wykonanie pomiarów terenowych metodą inżynierską potrzebnych do obliczenia izolacyjności akustycznej wybranego okna oraz dostarczonej przez Zleceniodawcę typu rolety,
– opracowanie i ocena wyników badań na podstawie obowiązujących norm i ustaw.

3. Podstawy akustyczne
3.1 Uwarunkowania prawne
Struktura zewnętrzna budynku ma za zadanie chronić pomieszczenia przed bezpośrednim oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Dodatkowym zadaniem stawianym w dzisiejszych czasach jest również ochrona mieszkańców budynku przed
dźwiękami dochodzącymi do pomieszczeń. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w dziale IX zatytułowanym „Ochrona przed hałasem i drganiami – wymogi”, podaje wymagania iż: „(..) pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem:
1) zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,
2) pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,
3) powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań, lokali użytkowych lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych.

Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed
hałasem, nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.

W Zarządzeniu o Zakładach pracy § Ustęp 1 z 12.08.2004 r. ustalono iż w zakładach pracy poziom ciśnienia akustycznego należy utrzymywać na tak niskiej wartości, jak to jest możliwe przy tym rodzaju pracy.” Poziom natężenia hałasu na stanowisku pracy w pomieszczeniach roboczych, również przy uwzględnieniu hałasów oddziałujących od zewnątrz, może wynosić co najwyżej 85 dB(A)”. Hałas zgodnie z powyższym zmniejsza odczucie komfortu wnętrza, może również prowadzić do obniżenia sprawności psychofizycznej człowieka czy nawet do ewidentnych uszczerbków na zdrowiu. Do źródeł możemy zaliczyć hałas pochodzący:
– ze stanowiska pracy,
– z mieszkań sąsiednich
– z zakładów przemysłowych,
– od ruchu ulicznego,
– od imprez rozrywkowych.

3.2 Pojęcia ogólne
Dźwięk powietrzny to dźwięk, który rozchodzi się w postaci fali powietrznej. Wywołuje ona w ludzkim uchu zmiany gęstości powietrza, a to prowadzi do transpozycji ciśnienia atmosferycznego. Zróżnicowany rozkład drgań w czasie powoduje powstanie różnych fal dźwiękowych. Podczas zwykłej rozmowy, w odległości 1m od ust mówiącego powstają ciśnienia akustyczne ok. 0,002 Pa. Najmniejszy wychwytywany dźwięk ma ciśnienie 2 x 10-5 Pa a granica bólu wynosi ok. 20 Pa. Podstawową wielkością akustyczną, która związana jest z wysokością dźwięku jest częstotliwość, którą interpretuje się jako liczbę drgań w ciągu 1 sekundy (Hertz). Dolna granica odczuwania (dźwięki najniższe) wynosi ok. 20 a górna 20000 Hertz. Drgania poniżej tych granic częstotliwości nazywamy infradźwiękami Drgania o częstotliwości powyżej górnej granicy słyszalności, to ultradźwięki. Im większa liczba drgań w ciągu sekundy, tym mocniej odczuwamy dźwięk.


Rys.1 Podział dźwięków w zależności od częstotliwości

Jeżeli drgania są sinusoidalne nazywamy je tonem. Wiele równocześnie słyszalnych tonów daje dźwięk, jeśli liczba drgań poszczególnych tonów są między sobą w proporcji liczb całkowitych (harmoniczne). Gdy drgania poszczególnych tonów są o dowolnej częstotliwości wtedy powstaje szum. Szum, który z racji mocy, rodzaju lub czasu trwania przeszkadza ludziom, a często szkodliwie wpływa na zdrowie – nazywamy hałasem.


Rys. 2 Interpretacja dźwięku w zależności od rodzaju drgań w powietrzu

Każdy szum, zgodnie z zasadą Fouriera, można rozłożyć na zwykłe drgania sinusoidalne. Gdy na skali częstotliwości naniesie się intensywności poszczególnych drgań, otrzymuje się widmo dźwięku. Najniższe drganie nazywamy tonem podstawowym, wyższe drgania tonami górnymi. Dźwięki o tej samej wysokości ale o różnych charakterystykach różnią się miedzy sobą tonami górnymi. Szumy mają ciągłe widma z mniej lub bardziej wydatnymi szczytami dla pewnych częstotliwości. Gdy poziom ciśnienia akustycznego jest stały dla wszystkich częstotliwości, mówi się o „szumie białym”. Znajomość widm szumów jest bardzo ważna przy zwalczaniu hałasów, gdyż ucho ocenia szumy na podstawie częstotliwości.

Ucho ludzkie nie odbiera wzrostu poziomu akustycznego proporcjonalnie do przyrostu głośności. Do podwojenia odczucia głośności niezbędny jest przyrost poziomu o 10 dB. Ponadto należy zauważyć, iż odpowiedź częstotliwościowa ucha nie jest liniowa i zmienia się wraz z poziomem. Ucho ludzkie jest najbardziej czułe w zakresie od 2 do 5 kHz, a najmniej dla bardzo dużych i małych częstotliwości. Można stwierdzić, iż ucho wybiórczo ma skłonność do ignorowania dźwięków słabych pojawiających się wraz z głośnymi. Czas niezbędny do oceny głośności wynosi 0,1÷0,2s. Przybliżenie charakterystycznego dla ludzkiego ucha sposobu odbioru dźwięku prezentują krzywe jednakowej głośności wyrażonej w fonach. Krzywe te charakteryzują czułość ludzkiego ucha
na dźwięki proste. Na rysunku 3 przedstawiono dźwięk o częstotliwości 100 Hz i poziomie 50 dB, którego poziom głośności odpowiada dźwiękowi o częstotliwości 1000 Hz i poziomie natężenia 40 dB. Poziom głośności jest zdefiniowany w ten sposób, że przy częstotliwości 1000 Hz jest on równy poziomowi ciśnienia akustycznego.

Przy ocenie głośności dźwięków używa się również jednostki 1 son. Jest to głośność dźwięku, którego poziom wynosi 40 fonów. W przypadku porównania ze sobą dwóch tonów o poziomie głośności 40 i 50 fonów to poziom o głośności 50 fonów odbierany jest przez ludzkie ucho jako dwa razy głośniejszy. Głośność jest informacją o tym, ile razy głośniejszy jest dla ludzkiego ucha dany ton w porównaniu do tonu o głośności 40 fonów. Zależność tą przedstawiono na rysunku 4.

Zależności jakie zachodzą pomiędzy poziomem ciśnienia akustycznego, poziomem głośności i częstotliwością, są bardzo skomplikowane. Do celów obliczeń i pomiarów technicznych, rzeczywiste krzywe poziomów głośności zastąpiono, zgodnie z międzynarodową umową, wyidealizowaną krzywą ważoną. Poziomom dźwięku przy różnych częstotliwościach przypisano odpowiednie wagi, uzyskując w ten sposób zobiektywizowaną miarę głośności. Określa się ją jako poziom dźwięku LA który odpowiada charakterystyce wrażenia A. Miarą jest decybel, dB.


Rys. 3 Krzywe równego poziomu głośności dźwięków prostych w polu swobodnym (krzywe Fletchera-Munsona)


Rys. 4 Zależność pomiędzy głośnością a poziomem głośności

3.3 Ochrona akustyczna budynku
Dźwięki powietrzne docierają do pomieszczenia poprzez przegrody i pośrednio (przenoszenie boczne) np. przez:
– osłaniające przegrody działowe,
– szyby i kanały,
– rury,
– otwory w suficie podwieszonym,
– nieszczelności pomiędzy przegrodą zewnętrzną a działową.

Poprzez ochronę akustyczną należy rozumieć wszystkie działania budowlane, które zmierzają do zmniejszenia obciążenia człowieka szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia wpływami hałasu. Do zabiegów związanych z ograniczeniem obciążeń hałasem można wyróżnić dwa kierunki:
– zmniejszenie natężenia hałasu u jego źródła,
– zwiększenie skuteczności ochrony akustycznej struktury budynku,

Poprawa izolacyjności akustycznej budynku istniejącego jest bardzo trudna, stąd też szczególne znaczenie ma właściwe projektowanie w tym zakresie. Dla uzyskania właściwej ochrony akustycznej należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
– położenie budynku,
– rozkład wnętrza:
– ułożenie pomieszczeń z uwagi na hałas zewnętrzny
– ułożenie pomieszczeń z uwagi na hałas wewnętrzny od urządzeń technicznych
– wybór technologii i materiałów;
– budynek masywny
– lekki budynek szkieletowy
– sposób konstrukcji elementów budynku
– wyposażenie techniczne budynku:
– sposób prowadzenia instalacji wodnych,
– umiejscowienie pomieszczenia technicznego.

W przypadku gdy na ścianę pada energia dźwięku, to jej część zostaje zwrócona poprzez odbicie lub drgania (podobnie do drgań membrany), druga część zostaje pochłonięta lub przekazana dalej, a trzecia część jest przekazywana przez pory w ścianie lub dalej emitowana na skutek drgań po przeciwnej stronie ściany. Przy ścianach sztywnych przekazywanie dźwięku w znacznej części następuje na drodze drgań ściany. W celu obliczenia poziomu ciśnienia akustycznego L posługuje się stosunkiem ciśnienia akustycznego p do ciśnienia odniesienia p0 w skali logarytmicznej.
L = 10lg(p/p0)2 dB

Skala decybelowa jest również stosowana do oceny intensywności dźwięku I i mocy dźwięku P.
Li = 10lg(I/I0) dB
Lw = 10lg(p/p0) dB

Na podstawie powyższych wzorów otrzymuje się poziom natężenia dźwięku Lw
Lw = L + 10lg(S/S0) dB

W przypadku gdy potrzebne jest określenie różnicy poziomów dźwięku D po jednej stronie ściany bądź stropu należy zróżnicować poziom dźwięku L1 po jednej i L2 po drugiej stronie przegrody.
D = L1 − L2
Nie zależy ona wyłącznie od niżej wymienionej miary tłumienia dźwięku przez konstrukcję ściany, lecz także od wielkości powierzchni i zdolności pochłaniania dźwięku ścian w pomieszczeniu.
Miarą izolacyjności akustycznej przegrody jest jej zdolność do zmniejszenia poziomu natężenia dźwięku pomiędzy pomieszczeniem głośnym a cichym. Można wyróżnić izolacyjnością akustyczną właściwą R oraz izolacyjność akustyczną właściwą przybliżoną R`, które są określane w pasmach tercjowych lub oktawowych, określana z następującego równania:
R = L1 − L2 + 10 × lg(S/A) dB
gdzie:
L1 jest poziomem średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu wysyłającym [dB]
L2 jest poziomem średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu przyjmującym [dB]
S jest powierzchnią badanej próbki po stronie przyjmującej [m2]
A jest równoważną powierzchnią dźwiękochłonną pomieszczenia przyjmującego [m2 Sabine].

4. Opis przedmiotu badań
Do przeprowadzenia badań wybrano pomieszczenie biurowe znajdujące się w budynku Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej przy ulicy Nadbystrzyckiej 40 B w Lublinie o powierzchni 9,4 m2 oraz kubaturze 26,4 m3. Ściany zewnętrzne wykonane są z cegły ceramicznej pełnej (12 cm), izolacji termicznej (8 cm) oraz pustaków (24 cm). W pomieszczeniu znajduje się otwór okienny, w którym zamontowane jest aluminiowe, dwuskrzydłowe okno o wymiarach 1500x1200mm, wyposażone w szyby zespolone.


Rys. 5 Rzut pomieszczenia badawczego z zainstalowaną roletą.

Roleta HR firmy JackeR o profilu 41 cm systemu HEROAL (Rys 6) została zamontowana w systemie natynkowym. Pancerz rolety zamontowany został w odległości 70 mm od szyby okna.

Rys. 6 Profil rolety HR 41 mm

5. Opis metody badawczej
Z uwagi na temat opracowania wybrano metodę badawczą na podstawie normy PN-EN ISO 140-5 „Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych” – Pomiary terenowe izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych ściany zewnętrznej i jej elementów. Ponadto w celu określenia izolacyjności zastosowano tok obliczeniowy przedstawiony w normie PN-EN ISO 717-1.

Z uwagi na możliwość porównania w przyszłości izolacyjności akustycznej zmierzonych w warunkach polowych z pomiarami laboratoryjnymi przyjęto metodę „elementu” z zastosowaniem głośnika, na podstawie której uzyskuje się izolacyjność akustyczną właściwą przybliżoną R`45, która przy określonych warunkach (tj. ze względu na dokładność pomiaru), może być porównywana z izolacyjnością akustyczną właściwą R zmierzoną w laboratorium.

Głośnik umieszczono na zewnątrz budynku w jednej pozycji tak aby kąt padania dźwięku wynosił 45° (Rys. 7). Poziom średniego ciśnienia akustycznego został określany bezpośrednio na powierzchni badanej próbki oraz w pomieszczeniu odbiorczym. Na podstawie pomiarów obliczona została izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona R’45 w 5 pasmach oktawowych od 125 Hz do 2000 Hz.


Rys. 7 Usytuowanie źródła hałasu w metodzie „elementu” z zastosowaniem głośnika.

Izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona została obliczona ze wzoru:
R ‚45 = L1, s − L2 + 10 * lg(S/A)dB − 1,5 dB
gdzie:
L1,s jest poziomem średniego ciśnienia akustycznego na powierzchni badanej próbki
L2 jest poziomem średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym
S jest powierzchnią badanej próbki
A jest równoważną powierzchnią dźwiękochłonną pomieszczenia odbiorczego.
Uwaga: Powyższe równanie jest oparte na założeniu, że dźwięk pada tylko pod kątem 45o, i że pole akustyczne w pomieszczeniu odbiorczym jest doskonale rozproszone. Wytworzone pole akustyczne w trakcie prowadzenia pomiarów było stałe.

Zastosowano szumy o widmie z przewagą częstotliwości niskich – szum różowy, generowanych za pomocą programu komputerowego NCH Tone Generator firmy NCH Swift Sound. Zastosowanie szumu różowego podyktowane było tym, iż szum ten odzwierciedla równomierność postrzegania dźwięku przez ludzkie ucho. Ponadto pomierzone różnice pomiędzy poziomami mocy akustycznej w pasmach oraz w poszczególnych punktach pomiarowych nie były większe od 6 dB w paśmie oktawowym 125 Hz, 5 dB w paśmie 250 Hz i 4 dB w pasmach o wyższych częstotliwościach środkowych.


Rys. 8 Całkujący miernik poziomu dźwięku SON-50 firmy SONOPAN

Do pomiarów użyto całkujący miernik poziomu dźwięku SON-50 (rys. 8), 1 klasy dokładności firmy SONPAN. Dane techniczne użytego miernika zostały zawarte w załączniku nr 1 niniejszego opracowania. Do miernika została podłączony filtr oktawowy OF-50 o skokowo przełączanych częstotliwościach środkowych: 125 Hz, 250Hz, 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz, które spełniają wymagania IEC 61260. Zastosowany mikrofon WK-21 firmy SONOPAN zgodny jest z normą PN-EN ISO 140-5, średnica elementu pomiarowego nie przekraczała 13 mm i wynosiła 12,7 mm. Przyrząd przed wykonaniem pomiarów został skalibrowany w akredytowanym ośrodku producenta urządzenia. Równoważny poziom dźwięku średniego Lfeq uśredniony w czasie obserwacji poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym określano na podstawie pojedynczego pomiaru mikrofonem dla danego pasma oktawowego hałasu nieustalonego. Poziomy ciśnienia akustycznego w 6 punktach pomiarowych zostały uśrednione na zasadzie energetycznej dla wszystkich częstotliwości pasma oktawowego na podstawie poniższego wzoru:
L1, s = 10 lg(10(L1/10)+10(L2/10)+10(L3/10)+10(L4/10)+10(L5/10)+10(L6/10))-10 lg(6)dB
gdzie:
L1,L2…L6 są poziomami ciśnienia akustycznego pomierzonego w punktach 1,2,…,6.

Pozycje punków pomiarowych były równomiernie rozmieszczone w jak największej przestrzeni pomiarowej dopuszczonej w danym pomieszczeniu zgodnie z następującymi wytycznymi:
– 0,7 m między poszczególnymi pozycjami mikrofonu;
– 0,5 m miedzy każdą pozycją mikrofonu a przegrodami budowlanymi ograniczającymi pomieszczenie lub przedmiotami znajdującymi się w pomieszczeniu,
– 1,0 m miedzy pozycja mikrofonu a źródłem dźwięku.
Czas trwania jednego cyklu przyjęto zgodnie z normą PN-EN ISO 140-5 w poszczególnych punktach pomiarowych na 15 s. Po wykonaniu każdego pomiaru określono poziom tła akustycznego Lb. We wszystkich pasmach częstotliwości poziom mocy akustycznej źródła dźwięku był wystarczająco duży, aby w pomieszczeniu odbiorczym uzyskać poziom ciśnienia akustycznego przewyższający poziom tła o 10 dB. Z uwagi na powyższe w obliczeniach nie uwzględniano poprawki na dźwięki uboczne (hałas dobiegający z zewnątrz badanego pomieszczenia, szum elektryczny w układzie odbiorczym lub sprzężenia pomiędzy źródłem a układem odbiorczym).

Tłumienie dźwięku w elemencie budowlanym zależy od częstotliwości napływającej fali dźwiękowej. Aby scharakteryzować tłumienie dźwięku, analogicznie do szumów w skali A, za pomocą wartości liczbowej, wprowadzono krzywą odniesienia (PN-EN ISO 717-1), którą przedstawiono na rysunkach nr 9 oraz 10 Odpowiada ona w przybliżeniu tłumieniu dźwięku ściany z cegły pełnej o grubości 25 cm. Wartość liczbowa otrzymana za pomocą krzywej odniesienia jest oznaczana jako szacowana miara tłumienia dźwięku Rw.

Przegrody zewnętrzne narażone są na dźwięki powietrzne, stąd ich izolacyjność akustyczną charakteryzują poniższe wskaźniki dla ściany zewnętrznej bez okien lub z oknami oraz okna w przegrodzie zewnętrznej:
– całą przegrodę charakteryzuje R’A2 lub R’A1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej,
– elementy budowlane przeznaczone do zastosowania w budynkach jako przegroda budowlana scharakteryzowane są przez RA2 lub RA1 (wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej) lub Rw(C, Ctr) – wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej i widmowy wskaźnik adaptacyjny C i Ctr.
Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej RA2 i RA1 oblicza się w następujący sposób:

RA1 = Rw + C
RA2 = Rw + Ctr

gdzie:
Rw – wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej elementu przegrody zewnętrznej, dB.
C – widmowy wskaźnik adaptacyjny obliczany w odniesieniu do widma różowego szumu skorygowanego charakterystyką częstotliwościową A, dB.
Ctr – widmowy wskaźnik adaptacyjny obliczany w odniesieniu do widma hałasu drogowego skorygowanego charakterystyką częstotliwościową A, dB.

Pomiary wykonano dla okna z zainstalowaną roletą w dwóch wariantach ze zwiniętym pancerzem profili oraz z opuszczonym pancerzem profili. Na podstawie powyższej różnicy została przedstawiona różnica izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45 oraz wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w dla okna bez i z zainstalowanym pancerzem.

Tab. 1 Obliczenia jednoliczbowego ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w i widmowych wskaźników adaptacyjnych C i Ctr dla okna z roletą zewnętrzną ze zwiniętym pancerzem.

 Częstotliwość R’i,45  Wartość odniesienia przesunięte o 30dB  Niekorzystne odchylenie  Widmo nr1 Li,I-R’i,45 10(Li,I-R’i,45)/10*105 Widmo nr2 Li,I-R’i,45  10(Li,I-R’i,45)/10*105
 Hz dB  dB dB dB dB dB dB dB dB
125 24,3 6 -21 -45,3 2,951 -14 -38,3 14,791
250 15,4 15 -14 -29,4 114,82 -10 -25,4 288,403
500 19,3 22 2,7 -8 -27,3 186,21 -7 -26,3 234,422
1000 18,1 25 6,9 -5 -23,1 489,78 -4 -22,1 616,595
2000 29,4 26 -4 -33,4 45,709 -6 -35,4 28,8403
Suma = 9,6<10
R`45,w =52-30=22 dB
Suma = 839,46 × 10-5
-10lg(sumy)=20,760
C = 21-22 = -1 dB
Suma = 1183,052 × 10-5
-10lg(sumy)= 19,269
Ctr = 19-22 = -3 dB

Izolacyjność akustyczna:
RA1 = R `45, w + C = 22 − 1 = 21dB
RA2 = R `45, w + Ctr = 22 − 3 = 19dB

Rys. 9 Graficzne przedstawienie jednoliczbowego ważony wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w i widmowych wskaźników adaptacyjnych C oraz Ctr dla okna z roletą zewnętrzna ze zwiniętym pancerzem.

Tab. 2 Obliczenia jednoliczbowego, ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w i widmowych wskaźników adaptacyjnych C oraz Ctr dla okna z roletą zewnętrzną z rozwiniętym pancerzem.

 Częstotliwość R’i,45  Wartość odniesienia przesunięte o 30dB  Niekorzystne odchylenie  Widmo nr1 Li,I-R’i,45 10(Li,I-R’i,45)/10*105 Widmo nr2 Li,I-R’i,45  10(Li,I-R’i,45)/10*105
 Hz dB  dB dB dB dB dB dB dB dB
125 21,7 12 -21 -42,7 5,370 -14 -35,7 26,915
250 15,3 21 5,7 -14 -29,3 117,490 -10 -25,3 295,121
500 24,7 28 3,3 -8 -32,7 53,703 -7 -31,7 67,608
1000 31,5 31 -5 -36,5 22,387 -4 -35,5 28,183
2000 38,1 32 -4 -42,1 6,165 -6 -44,1 3,890
Suma = 9<10
R`45,w =52-24=28 dB
Suma = 205,11 × 10-5
-10lg(sumy)=26,88
C = 27-28 = -1 dB
Suma = 421,718 × 10-5
-10lg(sumy)= 23,749
Ctr = 24-28 = -4 dB

Izolacyjność akustyczna:
RA1 = R `45, w + C = 28 − 1 = 27 dB
RA2 = R `45, w + Ctr = 28 − 4 = 24 dB

 

izolacjaakustyczna2
Rys. 10 Graficzne przedstawienie jednoliczbowego ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w i widmowych wskaźników adaptacyjnych C oraz Ctr dla okna z roletą zewnętrzną z rozwiniętym pancerzem.

7. Podsumowanie
Na podstawie przeprowadzonych pomiarów terenowych wykonanych metodą inżynierską na podstawie jednoliczbowego ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R`45,w (f=500 Hz) dla okna wyposażonego w roletę zewnętrzną HR o profilu 41 mm firmy JackeR można stwierdzić poprawę izolacyjności akustycznej o 6 dB dla kombinacji okno z roletą zewnętrzną z rozwiniętym pancerzem w stosunku do kombinacji okno z roletą zewnętrzną ze zwiniętym pancerzem.

Dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych uzyskano polepszenie izolacyjności akustycznej pomieszczenia, co w znaczącym stopniu przekłada się na zwiększenie komfortu wnętrza i polepszenia nastroju psychofizycznego użytkowników.

Należy zaznaczyć, iż faktyczny i dokładny poziom tłumienia hałasu przez okno wyposażone w roletę zewnętrzną można wyznaczyć jedynie w trakcie badań izolacyjności akustycznej okna dla określonej konstrukcji okna oraz profilu rolety i może się on różnić od wartości przedstawionych w niniejszym opracowaniu.

Opracował: mgr inż. Mariusz Skwarczyński i mgr inż. Tomasz Cholewa

Przeprowadzone badania naukowe jako świadectwa potwierdzające Autentyczność Korzyści i ewidentnych Oszczędności z wykorzystywania innowacyjnych TermoRolet JackerR

Rezultaty Debiutu

Ciepłe przyjęcie TermoRolet przez Klientów podczas debiutu rynkowego na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie. Podczas lubelskich targów budowlanych LUBDOM Wiosna 2010 Firma JackeR otrzymała wyróżnienie jako firma prezentująca najciekawszy produkt w kategorii „Stolarka budowlana” za TermoRolety JackeR.

Drugiego dnia na Podkarpackich Targach Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów oraz Nieruchomości w hali na Podpromiu w Rzeszowie Firma JackeR otrzymała wyróżnienie Podkarpackiego Rynku Budowlanego za TermoRolety JackeR

Termoizolacyjne działanie innowacyjnych rolet termoizolacyjnych zaskoczyła wielu zainteresowanych zaoszczędzaniem energii zimą i latem.

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2022 Jacker.pl Made by: Karolth /by Karol

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account